Odběr novinek – RSS


Chcete-li pravidelně získávat nový obsah z vašich oblíbených webových stránek, můžete je pravidelně navštěvovat a požadované články či příspěvky si hlídat sami. Je to však časově náročné a jistě byste našli i jiné nevýhody. Druhou variantou je pak tzv. odběr novinek, který veškerou práci odvede za vás a ušetří tak především váš čas. V minulém článku jsme si popsali odběr pomocí mailu. V tomto článku se dozvíte o informačních kanálech RSS.


Popis
Tato služba vyžaduje zpravidla RSS čtečku, což může být aplikace, kterou si nainstalujete do svého počítače nebo mobilního zařízení. RSS čtečka za vás sleduje zadané informační kanály a případnou novinku vám notifikuje podobným způsobem jako třeba mailový klient oznámí příchod nové pošty. RSS čtečky zpravidla dají článkům či jiným příspěvkům stejnou podobu, což je nejspíše další důvod, proč jsou čtečky tak populární. Mezi výhody použití RSS čteček patří i skutečnost, že narozdíl od odběru mailem, nemusíte svoji adresu nikde zadávat.

Instalace a nastavení RSS čtečky
Následující návod vám ukáže, jak může vypadat instalace a nastavení RSS čtečky v mobilu s operačním systémem Android. Nejedná se o nic složitého, zvládnete to sami a za pár minut.

Krok 1/6:
Nejprve pomocí browseru (prohlížeče) zjistěte zda web, ze kterého chcete odebírat novinky, disponuje RSS informačním kanálem.

Krok 2:
Po tapnutí (kliknutí) na nalezený odkaz se vám může objevit výběr rubrik. Kupříkladu na webu o vaření to mohou být položky jako omáčky, saláty apod. V tom případě pokračujte výběrem rubriky, která nejvíce odpovídá vašim záměrům. Nakonec se však vždy objeví „nepřehledný“ obsah kanálu. Toho se nezalekněte – to je totiž přesně to, co nyní potřebujete.

Krok 3:
V panelu adresa označte odkaz na tento „nepřehledný“ obsah a zkopírujte ho do schránky třeba přitapnutím (přidržením prstu na odkazu). Obsah schránky pak použijete v kroku číslo 6. Nyní už můžete opustit browser.

Krok 4:
Spusťte distribuční službu aplikací Google Play a v panelu pro vyhledávání zadejte výraz RSS čtečka. Z nalezených výsledků si vyberte tu, která vyhovuje vašim prioritám. V ukázce jsem vybral čtečku RSS News Reader – obsahuje sice reklamy, ale má dobrá uživatelská hodnocení.

Krok 5:
Spusťte automatickou instalaci. Po nainstalování aplikace tapněte na tlačítko Otevřít.

Krok 6:
Nyní musíte nastavit informační kanály RSS, ze kterých chcete odebírat novinky. Tapněte proto na tlačítko „plus“. Objeví se formulář a v něm kolonka Site adress or keyword, do které vložte obsah schránky, který jste získali v kroku číslo 3. Kolonka Title je nepovinná. Dále doporučuji zatapnout políčko Retrive full articles, abyste odebírali celý obsah článků či jiných příspěvků. Svoje zadání potvrďte.

Po potvrzení je hotovo. Nyní vás čeká už jen používání čtečky. V uživatelském rozhraní se určitě brzy zorientujete.  Obdobným způsobem si do RSS čtečky můžete nastavit i další informační kanály. Nebude-li vám čtečka vyhovovat, můžete ji odinstalovat a nainstalovat si jinou. Nyní už totiž máte představu, jak na to.

RSS čtečky lze instalovat nejen na telefon či jiné mobilní zařízení, ale i na počítač. Velmi často bývají součástí mailových klientů nebo browserů.

Rekapitulaci nastavení RSS čtečky najdete v krátkém videu (03:30):
Sledovat na YouTube

Odběr tohoto webu Odběr pouze YouTube 

 

Doporučit: